Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy i leczenie

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem zapalnym wyrostka. Dochodzi do niego, gdy bakterie dostają się do wyrostka przez mały otwór, zwykle w pobliżu jego końca. Wyrostek robaczkowy to mała struktura przypominająca woreczek, która jest połączona z jelitem grubym. Jest on przeważnie ukryty, ale może być widoczny u niektórych dzieci, które urodziły się z nieprawidłowo ukształtowanymi kręgosłupami i wąską przestrzenią między dolnymi żebrami a kośćmi biodrowymi. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest rzadkie u dorosłych, ale może się zdarzyć u każdego. Kiedy wyrostek robaczkowy ulega zapaleniu i zaczyna puchnąć, może to powodować ból lub tkliwość brzucha i nudności. Czasami zapalenie wyrostka prowadzi do ropni wyrostka (bolesne kieszenie wypełnione ropą), które mogą wymagać operacji.

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat oznak i objawów zapalenia wyrostka robaczkowego, jak również wskazówki dotyczące leczenia tego stanu.

Co to jest zapalenie wyrostka robaczkowego?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest zapaleniem wyrostka robaczkowego, małego organu dołączonego do jelita grubego. Występuje ono, gdy bakterie dostają się do wyrostka przez mały otwór, zwykle w pobliżu końca wyrostka. Wyrostek jest w większości ukryty, ale może być widoczny u niektórych dzieci, które rodzą się z nieprawidłowo ukształtowanymi kręgosłupami i wąską przestrzenią między dolnymi żebrami i kośćmi biodrowymi (zwaną chrząstką kostną). Dlatego też zapalenie wyrostka robaczkowego może być mylone z przepukliną.

objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy jest pozostałością po naszej ewolucyjnej przeszłości. Jest to narząd bojowy, zaprojektowany do zwalczania infekcji z jelita grubego. Jednak u niektórych osób wyrostek ma skłonność do wykształcenia słabego miejsca. Nazywa się to „zmianą” i prowadzi do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Inne przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego obejmują:

 • Uraz wyrostka robaczkowego, który zakłóca jego normalną funkcję.
 • Niedrożność (blokada) w wyrostku robaczkowym, która uniemożliwia bakteriom wyjście z narządu.
 • Choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że wyrostek atakuje sam siebie.

Symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego

Najczęstsze objawy zapalenia wyrostka robaczkowego to ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, nudności i wymioty. Inne objawy mogą obejmować:

 • Ból w prawej dolnej części brzucha, w pobliżu wyrostka robaczkowego lub w prawej dolnej części pleców.
 • Nudności.
 • Wymioty.
 • Obrzęk brzucha.
 • Poczucie pilnej potrzeby pójścia do łazienki.

Diagnoza zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest zwykle diagnozowane na podstawie objawów, historii medycznej i badania przez lekarza. Aby zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego, Twój lekarz powinien:

 • Zbadać Cię i przeprowadzić wywiad medyczny. Lekarz zapyta o objawy oraz o wszelkie urazy, infekcje lub operacje, które miałeś w przeszłości. Informacje te pomogą mu zdiagnozować zapalenie wyrostka robaczkowego.
 • Zlecić badania obrazowe w celu oceny Twojego brzucha, takie jak USG lub zdjęcie rentgenowskie. Badania te mogą wykazać, czy w wyrostku robaczkowym znajduje się uraz lub blokada.
 • Zlecić badania krwi w celu poszukiwania oznak zapalenia wyrostka robaczkowego. Może to obejmować podwyższoną liczbę białych krwinek, spowodowaną zwiększonym stanem zapalnym w wyrostku robaczkowym.
 • Wykonać badanie próbki stolca, jeśli masz objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, ale nie wykazują oznak urazu lub blokady w wyrostku robaczkowym.
wyrostek robaczkowy
W skrajnych przypadkach należy usunąć wyrostek robaczkowy

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

W większości przypadków stan zapalny ulega gwałtownemu pogorszeniu, po którym po kilku dniach terapii następuje stopniowa poprawa. Dzieje się tak dlatego, że bakterie gromadzą się w wyrostku robaczkowym i uwalniają toksyny, które powodują stan zapalny. Najlepszym sposobem leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego są antybiotyki. Używamy ich, aby zabić bakterie, które powodują stan zapalny. Antybiotyki są również przydatne w leczeniu innych infekcji, takich jak nieskomplikowana infekcja dróg moczowych. Należy przyjmować antybiotyki tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec pęknięciu wyrostka, co może spowodować poważne zakażenie i może wymagać operacji.

Pęknięcie wyrostka robaczkowego może spowodować ciężkie zakażenie (sepsę), a nawet śmierć. W takim przypadku może być wymagana operacja w celu usunięcia pękniętego wyrostka.

Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie wyrostka robaczkowego, powinieneś przestrzegać tych wskazówek, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia wyrostka:

 • Unikaj spożywania tłustych potraw, kawy, pikantnych potraw i alkoholu. Są one drażniące dla jelit i mogą spowodować pęknięcie wyrostka robaczkowego.
 • Nie jedz przez cztery godziny przed wizytą w łazience. Zapobiegnie to uwalnianiu się gazu, który może podrażnić wyrostek.
 • Weź leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Mogą one obejmować ibuprofen, paracetamol lub inne leki przeciwbólowe. Są one bezpieczne dla ludzi, aby wziąć, ponieważ nie zatrzymują twój wyrostek robaczkowy z rozpadu.

Jak zapobiegać zapaleniu wyrostka robaczkowego

Wbrew pozorom, możemy całkiem dużo zrobić dla uniknięcia powstania zapalenia wyrostka robaczkowego. Tych kilka rad, może pomóc Ci uniknąć tego problemu w przyszłości:

 • Regularnie odwiedzaj swojego lekarza.
 • Spożywaj zdrową dietę o wysokiej zawartości błonnika i niskiej zawartości tłuszczu i cukru.
 • Bądź aktywny fizycznie. Dzięki temu Twoje ciało będzie silne, wzmocni się także Twój układ odpornościowy.
 • Pij alkohol z umiarem, ponieważ może on podrażnić Twoje jelita.
 • Utrzymuj zdrową wagę.
 • Unikaj palenia tytoniu
 • Dbaj o nawodnienie
 • Unikaj stresu.

Podsumowanie

Zapalenie wyrostka robaczkowego to rzadki, ale poważny stan, w którym bakterie dostają się do wyrostka. Wyrostek robaczkowy jest małą, podobną do woreczka strukturą, która jest przymocowana do jelita grubego. Większość ludzi z zapaleniem wyrostka robaczkowego nie ma żadnych objawów, ale około 1,5% ludzi rozwija ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, które objawia się jako ból w dolnej prawej części brzucha pleców.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest najczęściej spowodowane przez uraz wyrostka robaczkowego lub niedrożność narządu. W rzadkich przypadkach, stan zapalny może być spowodowany przez chorobę autoimmunologiczną lub przez inne czynniki, takie jak choroba Crohna.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest zwykle leczone antybiotykami, które zabijają bakterie powodujące stan. W rzadkich przypadkach, operacja może być wymagane, aby usunąć wyrostek robaczkowy.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493193/